11 Nisan 2013

FOTOĞRAFÇI

Kaldırım kenarı lale bahçelerinin yakın plan, arkası flu fotoğraflarını çekerken gördüm bi kısmının solduğunu. Kaldı ki yeşermeleri ve çiçek açmaları daha dün gibiydi. Zaten kısa ömürlü kahrolası güzellikler. Güzelliklerin çabucak yitip gittiği, sayılı günün çabuk geçtiği gibi atasözlerimiz var, neden?

Yüzüme bi tebessüm kondurdum sabahtan. Görsen at ve kelebek misali, nasıl eğreti. Hani şiir yazsan, resim çizsen, fotoğraf çeksen nafile; değişmez yüzümdeki aslolan saltanat.

Ortaya kelimeler atıp çekip gitmeli yeri geldi mi insan, ama yüzünde ki astarı çıkartmış. nerede olduğu belli olmayan ar damarını çatlatmış, akbaba bakışlarıyla ve varlıklarıyla beynimi kemiren, kelimeleri yutturan lüzumsuz insanlar var tepemde. "defol git" dediğim halde gitmeyen, yüzüne tükürsen "yarabbi şükür" diyecek hayali aşıklar. Nasıl acınası, doktorluk...

Sonra, kaldırım kenarı lale bahçelerine tükürdüğüm kelimelerin fotoğrafını, yakın plan, tamamı net çekerken ya da çekmeye çalışırken, lüzumsuz bakışların, yanlış açıdan yansıyan güneş ışığının, esen rüzgârın sövülebilecek bütün uzuvlarını dilime dolamışken, hala yüzümde sahte gülümseme dururken ve bir  yandan kamaşan gözlerimi kısıp olan biteni görmeye çalışırken gözümden akan o damla, tamamen rüzgardan (mı?)... Sen bakma, şimdi ömrüm boyunca biriktirdiğim bütün özgüvenimi toplayıp, kravatın ağırlığına ve takım elbisemin siyah rengine aldırmadan, yüz üstü, hafif sağ yanıma ağırlığımı vererek çekeceğim az önceki fotoğrafı ve kesindir daha net, daha gerçekçi bi karenin ortaya çıkacağı.

Sonra mı?

.......

cem ben, takım elbiseli fotoğrafçı

12 yorum:

 1. Bizim laleler daha açmadı. :)
  İnsanları anlamak zor demiş miydim? Anlamaya çalışmayı bırakmak gerekiyor galiba. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. demişsindir muhakkak, gerçekten öyle çünkü...

   Sil
 2. Demek hala kurtulamadın...:) Allah kurtarsın

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kurtulamam da, ruh hastası mı istiyorsun piyasada çok. Benim istediğim arkadaş böyle ısrarcı olmaz, benim istemediğim peşimden ayrılmaz...

   Sil
 3. Yazını okurken bu aralar konya daki insan manzaraları geldi gözümün önüne
  Büyükşehir belediyesinin en güzel lale fotoğrafı yarışması vardı geçen günlerde konyanın dört bi tarafındaki laleleri profesyonel makinalarla, normal makinalarla yada telefonlarıyla en güzel şekilde fotoğraflamaya çalışan insanlar geldi gözümün önüne ;)

  YanıtlaSil
 4. Ah bir ağlayabilsek salya sümük,hiç utanmadan belki hafifler yürek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aslında sağlam ağlaığımm zamanlar da oldu benim.

   Sil
 5. Fotografçıların çoğunun vesikalık fotoğrafından başka fotoğrafı çok nadir vardır.

  o'an fotoğrafı denen ve gene başka bir fotografçı tarafından çekilen hiç objektife bakmayan hep işini yaptığı anlardır bu anlar.

  takım elbiseli amatör daha iyi sanki.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hee iyi, öyle olsun. yazının ana mevzusu benim fotoğrafçılığımdı zaten.

   Sil
 6. Fotoğraf sanatçısı
  Fotoğraf çeken kişi
  Fotoğraf satan..
  Fotoğrafçı..
  Evlere şenlik..
  Öylede güzel, böylede güzel..( Sertap)
  Yinede hep çekmeye devam et, edelim..
  sevgiler..:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bizimki zaman geçirme.
   yazarken isimler yüklüyoruz diye bakılmasın.

   o zaman objektifler hazır :)

   Sil