11 Ekim 2009

DOMUZ GRİBİ

2010 Şubat ayında Türkiye' de domuz gribinden binlerde kişi ölebilir diyor sağlık bakanımız. ''Bunun için gerekli önlemler alınıyor tabi.'' diye ekliyor. Önlemlerin başında aşı var. Tehlike önceliğine göre belirlenen gruplar aşılanacak sırasıyla. Aşı yetersizliğinden, daha dogrusu firmaların dünyanın tamamına aşı yetiştirememesinden dolayı, istenilen sayıda aşı alınamıyor. ama bu konuda da önlerdeymişiz, en çok aşı alan ülkelerdenmişiz şükürler olsun(35-40 milyon aşı belirli aralıklarla alınacakmış ülkeye).

Neyse belirlenen gruplar sırasıyla; sağlık çalışanları, hamileler, akciğer hastaları, paralelinde okullar..... diye devam ediyor. İşte bu noktada spiker soruyor sağlık Bakanımıza;
-ya bu grupların dışında kalanlar?

bir müddet sessizlikten sonra Bakanımız;
aşı eczanelerde ne yazık ki satılmayacak, bunun içinde girişimlerimiz var ama....
ve
kalanlar önlem olarak ellerini güzelce bol köpüklü yıkasın, tokalaşmaya, sarılıp öpmeye bir müddet ara versin (biz sevecen toplummuşuz, bol bol sarılırmışız)... gibi şeyler öneriyor.

Bilinmez tabi, dünya ilaç sektöründe ki devlerinin hesabı. Aşının patentinin diğer firmalara verilip verilmediği, Dünya' yı bekleyen bu büyük (sayılan) tehlikenin de ranta döndürülme çabasının (kesin vardır) olup olmadığı v.s.

Şimdi oturup öncelikli bir gruba dahil olalım diye dua edeceğiz, olmadı ellerimizi sabunla bol bol köpürterek yıkarız..


gereksiz adam

13 yorum:

 1. baktılar nüfus artıyor azaltmaya imkan yok, domuz gribi fırsattır diyip aşı olacakları sınırlandırdılar :P

  valla daha güzel bi çalışma bulamazlardı temiz iş

  YanıtlaSil
 2. :) yıkarız yıkamasın da, faturaları ödeyemediğimiz için suları kesmişler.. Ne yapsak "teyemmüm " bu noktada işe yara mı sahi?

  Şu boynuzsuz koç ,boynuzludan ne zaman hakkını alacak sahi..

  YanıtlaSil
 3. pia burada değil o ...burdan gidince ...öpüşmeyin arkadaşlar bu iş ciddi...önlemler ciddi olmayabilir rant da kesin vardır ama hastalık ciddi

  YanıtlaSil
 4. :) aklıma geldi .. büyük ilaç firmalarında satış pazarlama ekiplerinin önümüzdeki 10 yıla dair akciğer kanseri hastalarının sayılarını dahi öngörebilmeleri, sadece bir öngürü müdür?

  YanıtlaSil
 5. öyle çok komplo teorisi üretbiliriz ki bu konularda hangisi gerçek hangisi tamamen hayal ürünü belli değil...

  YanıtlaSil
 6. ki zaten istedikleri de bu değil mi bizi ayakta uyur hale getirmek...

  YanıtlaSil
 7. Ay zaten bu törel öpüşme adetinden hiç hazzetmezdim şimdi bahanem de var. Oooh misler gibi öpmiycim ve kimse de alınamiycik müthiş ve hatta fevkaladenin fevkinde:))

  YanıtlaSil
 8. Güzel yurdumda insana verilen değer..

  YanıtlaSil
 9. domuz gribi olup, gidip o adamı şapur şupur öpmek var ya... allah bildiği gibi yapsın:)

  YanıtlaSil
 10. arkadaşlar ben ülke yönetimi olarak kasti bi davranışın olduğunu sanmıyorum ama dünya bi cadı kazanı ve ne yazık ki biz, ülke olarak dünya lideri değiliz hatta adayı bile değiliz belki.

  yani sonunda iyiler mutlaka kazanmıyor hep... gerçi iyiliğimiz de tam bir muamma ya neyse..

  YanıtlaSil
 11. ha bu geride kalmış ülke olmanın nedenlerini ve suçlularını hepimiz biliyoruz.. şimdi bu sebeple oluşan durumların üstünü ilginç cümlelerle örtmek eğreti duruyor bakında.. bol köpürterek el yıkamak misali. keşke çıkıp ''dünya' da söz sahibi ülkelerden bize ancak bu kadar aşı kalıyor'' diyebilsek.

  YanıtlaSil
 12. gereksiz adam bu anlamlı yazı için teşekkürler.cümlelerine katılıyorum.şimdi grip olanlara domuz gribi gözüyle bakılıyor şaka yollu da olsa.önceden sars vardı.kuş gribi.şimdi de bu.Allah sonumuzu hayır eylesin.

  YanıtlaSil
 13. @kamikaze

  2010 lar böyle geçecek sanırım. herşey bu yılları işaret ediyor..

  YanıtlaSil