29 Ağustos 2013

KOLAY GELSİN SANA DÜNYA

Arada Sezen' den bi şarkı çalar en damarından; kolay olmayacak elbet üzüleceğiz diye başlar da, ihtimal ya fikrinize düşersem tutturun bi rumeli havası nda takılıp kalır düşünceler. Varsın olsun, çok zamandan kalma efkârımız yoklasın ara ara, ki, şükrümüzü sabitleyelim, olmaz mı?

Önceki gece görülen kabusun etkisiyle sarıldığın yorganın kıymetini....

İçinde yemek olduğu iddia edilen  koca bir tencere etrafında toplanmış ve elleri duada bi dolu insanın olduğu fotoğrafı gördükten sonra, üstüne ben ne yazsam, ne söylesem, ne kadar efkârlansam nafile. Üstelik günlük hayatın akışında unuttuğum, unutulmaması gereken fotoğrafları, sadece yazarken ya da durup düşünürken hatırlamak, kelimelerde ki kadar üzülmemek, az sonra dalacağın olağan zevk-i sefa halleri içersinde tablonun bütününden kurtulmak ne kadar sahtekârca ahh...

Oysa rüyanda kara dumana karışmış, önüne geleni yok eden fırtınanın ortasında kalınca yaşadığın korkuyu, uyanıkken ve bire bir yaşayan, sonrasında sonsuz uykuya dalan insanlar da var dünyada; hem de ne çok, hem de ne çok.. Çocuklar var, askerler var, siviller var, insanlar var ölen; hem de ne çok...

Daha dün akşam, televizyonda buzlandırılmış görüntü eşliğinde canlı canlı adam öldürdüler karşımda. Sözde sansürlenmiş görüntünün altından korkusunu gördüm, kaçma çabasını gördüm, acısını gördüm, hissedemedim ama gördüm. Son bi çabayla, imkansız uzaklığa ulaşmak için, yuvarlanarak, çabalayarak ve daha yarı yola ulaşamadan, kafasına aldığı bi kurşunla....

Sonra;

Üslerde hazırlık var, masum insanları kurtarmak için masum insanları öldürecekler. Yok pardon, sivile zarar gelmez askeri üsleri vuracaklar. Bi düğmeye basıp, uçakları havalandırıp, bir ya da iki pilot eşliğinde, bombaları şehrin üstüne yağdırarak masum insanları kurtaracaklar!!!

Kolay gelsin dünya, kolay gelsin şeytana bulaşmış insanoğlu sana...

cem ben

21 yorum:

 1. Kendimi sorguladım şu an. Biliyorum, bunun için yapmıyorsun ama ben sorguladım kendimi. Her şey aynen devam tamam ama o insanlar aklıma bu kadar düşmüyor benim.. aslında onlar değil sadece. Çoğu şeyi yaşamadan, bizzat görmeden pek algıyamamak galiba bendeki. Belki de benmerkezciyim. Bilmiyorum.
  Öyle herkesin bu tür konulardaki yazdıklarına takılmam. Ama bilirim, öğrendim. Sen hissettiklerini yazıyorsun. Belki de ondan bunları yazarken boğazımın düğümlenmesi.
  Neyse.. Allah elbet hesap sorar o zalimlere.. zalimlere yardım edenlere.. belki de bize de..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hiç farkımız yok, aynıyız...

   "Üstelik günlük hayatın akışında unuttuğum, unutulmaması gereken fotoğrafları, sadece yazarken ya da durup düşünürken hatırlamak, kelimelerde ki kadar üzülmemek, az sonra dalacağın olağan zevk-i sefa halleri içersinde tablonun bütününden kurtulmak ne kadar sahtekarca ahh..."

   işte o sahtekâr benim...

   Sil
  2. Asıl sahtekarlık üzülmüş gibi yapmak..

   Sil
 2. Nereye gidiyor bu dünya bu insanlar neyi paylaşamıyorlar? iki fitnecinin gazına gelip dediğin gibi birileri düğmeye basınca yallah deyip hunharca katliamlar sergileniyor adına da insanlık adına huzurunuz adına diyorlar ,Artık çivisini söktüler dünyanın Allah yardımcımız olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. o buz dağının bir de görünmeyen yüzü var maalesef. İnsanlık yok olmaya gidiyor bence.

   Sil
 3. Ve biz !Dünya da onca insan canıyla uğraşırken biz değmeyecek adamlar yüzünden kalbimizin sesinden başkasını duyamaz olmuşuz sanki.Hangimiz gerçeği kabullenebiliyoruz ki bende o sahtekarlardan biriyim Cem yalnız değilsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ve sanırım, dünyanın yok olması gerektiğine en büyük kanıt bu.

   Sil
 4. seytana cok yukleniyoruz. insanlar daha kotu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. insan bi garip canlı, anlamak zor.

   Sil
 5. şeytan insanların yanında çocuk kalıyor bu durumda...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ve inanılmayacak kadar kötü olabiliyor bazen...

   Sil
  2. zaten hep öyle değil mi ki?

   Sil
  3. burda kimin kimi yoldan çıkarttığı sorgulanabilir; şeytan görevini iyi yapıyor bence...

   Sil
 6. Dün yazdığım yorumumun yayınlanmasında sorun olmuş sanırım, tekrar yazıyorum:

  Ve hepimiz bu çarkın parçasıyız. İster kabul edelim, ister etmeyelim. Bu büyük (!) adamlar bizim üzerimizden her türlü çıkarını gerçekleştirirken, bunun adına ne isim verirlerse versinler, biz ne yapıyoruz: izliyoruz, tüm insanlık izliyor!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok pardon, sanırım yorum bana ulaşmadı.

   Ve kesinlikle suçluyuz, izlemekten öte, üzülmüyoruz bile. boş boş izliyoruz, duygusuz ve olağanlaştırarak..

   Sil
 7. Cok kolay gelsin dunya...

  YanıtlaSil