30 Kasım 2008

tehlikenin farkında mısınız?


Doğal Hayatı Koruma Vakfı'nın verilerine göre Türkiye, 2030 yılında su fakiri ülke olacak. Dünyanın yüzde 20'sinin ciddi su kıtlığıyla karşı karşıya olduğu belirtilen araştırmalara göre, Türkiye de tehlike sinyali veren ülkeler arasında yer alıyor.

Bilim adamları, kişi başına düşen su miktarının 1000-2000 metreküp olduğu ülkeleri su sıkıntısı yaşayan ülkeler arasında sayıyor. Şu anda Türkiye'de kişi başına düşen su miktarı 1430 metreküp, ancak 2030'da bu miktar 1100 metreküpe kadar gerileyecek. Su sıkıntısından etkilenecek dünyanın yüzde 20'sinin yaşadığı 30 ülke arasında Türkiye de yer alacak. Su kıtlığının en önemli nedeni küresel ısınma olarak gösterilirken, tarımsal sulamanın yüzde 88'inin neredeyse vahşi olarak adlandırılan yüzeysel yöntemle

yapılması da kıtlıkta etkili oluyor. Hem tarımsal sulama hem de kentsel su kullanımında kaçak oranı neredeyse yüzde 50'yi bulurken, ilerlemiş batı ülkelerinde bu oran yüzde 20'ye kadar geriletildi.

Konya Havza'sının kurumasında kaçak su kuyularının büyük etkisi var. Tahminler bu kuyuların yarısının izinsiz olduğu yönünde. Belediyelerin sadece yüzde 10'u su arıtma tesisi kullanıyor. Sanayide de yoğun kaçak su kullanımı var ve 58 organize sanayi bölgesinin sadece 16'sında arıtma tesisi bulunuyor. 2025'te yağış miktarında yüzde 25 azalma beklentisi ise bu senaryoyu büsbütün kabul haline getiriyor.

http://www.haberler.com/tehlikenin-farki...iz-haberi/STANDART YAŞAMLAR

Dünya da bütün gereksizliğinin farkında olmak, ama bi türlü farkedilemeyen en affili gereksizliklere isyan etmek nasıl bir yaşam tarzıdır bilir misin? Birçok zamanda olduğu gibi o zamanda başlıyorsun sorgulamaya benmiyim gereksiz!! O zaman bunların başka adı olmalı diye. Hayır işin sonu kişilerin kendini fazla sevmelerine gidecek, bencilleşeceğiz kafasında iki akıl olanlarlar komple... yo öyle dememek lazım azcık ucundan akıl barındıran kıymetlenir oldu günümüzde. Üstüne kendi akıllarıyla kitlleleri yönlendirme çalışmaları.

Yok olmaya mahkumuz topyekün. Zaten dünya düzeni doğmak, yaşamak ve ölmek üzerine kurulu biliyorum, ama biz bu ara kısımları daha acılı yaşamak için büyük mücadele veriyoruz. yazılı ve görsel medyamızda sağolsun bizim için uğraşıyor( bol acı, bol acı, bol acı, isot).

sıkıldım b..tan, akıp giden standart yaşamlardan.

çalınmış görüntüler yönetmeni/09.10.2008GEREKSİZ YAZILAR..

GEREKSİZ YAZILAR..

yalnızlıgın acıyla karışık verdiği bu zevk ve hastalıgın ağırlıgı. çekilin karanlıklar desem aslolan karanlığa küfretmiş olur muyum? en güzeli '' yaşasın acıların en büyüğü bende '' havasından sıyrılıp, daha tadını çıkartarak yaşamak, yaşanması gerekenleri..

müsadenizle baylar bayanlar, tadını çıkartmadan önce hayatın, az daha karanlığımla öteden beriden dertleşeyim.. sohbet bitsin, kabak olacak at arabası ( söz vermiyorum ). Ne büyük çıkmaz, oysa kül kedisi ( kül kedisi miydi?) hep at arabasında kalmak istememiş miydi? prensi sorgulamak lazım, her masal mutlu son diye başlayan, oysa daha başında oldugunu es geçen bir söylemle başlamıyor mu?çalınmış görüntüler yönetmeni/05.10.2008